SERBEST TÜKETİCİLİK

Nasıl serbest tüketici olurum?

2017 yılı Ocak ayı itibarıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen yıllık toplam elektrik tüketimi 2.400 kWh (aylık ortalama 82 TL fatura bedeli) ve üzerinde olan kişiler "Serbest Tüketici" olabilmektedir.

EVİNİZ İÇİN

İŞİNİZ İÇİN

Zorlu Elektrik’e Abone Olun

Abonelik için lütfen formu doldurunuz.

“Serbest Tüketici”, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen tüketim miktarından daha fazla elektrik tüketen ve bu sayede istediği firmadan elektrik tedarik edebilme hakkına sahip elektrik abonesini ifade eder. EPDK tarafından belirlenen minimum tüketim miktarına da serbest tüketici limiti denir. Serbest tüketici limiti her yıl ocak ayında yeniden belirlenir ve duyurulur.

2018 yılı için belirlenen serbest tüketici limiti yıllık 2000 kWh’tir. 2000 kWh de aylık ortalama 75 TL’lik fatura tutarına denk gelir. Daha rahat anlaşılabilmesi için aylık ortalama fatura tutarına göre ifade edilse de, abonenin serbest tüketici olup olmadığını belirlemek için tutara değil toplam tüketime bakılmaktadır. Yani bazı aylar 75'TL’den çok daha düşük bir fatura ödeniyor olsa bile toplam tüketime bakıldığı için abone, serbest tüketici hakkını kaybetmez.

Serbest tüketiciler, bölgesinde görevli elektrik dağıtım şirketi dışında herhangi bir elektrik şirketinden hizmet alabilirler. Bu sayede elektriği daha hesaplı ve avantajlı kullanırlar. Tüketim miktarlarına göre kendilerine sunulan avantajlı teklifleri inceleyip, kendilerine en uygun fiyat veya tarifeyi tercih edebilirler.

Tedarikçi Değişim Süreci

İlk olarak abone, Zorlu Elektrik’e başvurur ya da Zorlu Elektrik müşteriye kendisi ulaşır. Müşteriye avantajlı birim fiyat ve tarifeler sunulur. Abone, beğendiği fiyat veya tarifeyi seçer. Gerekli belgelerini verir ve elektrik satış sözleşmesini imzalar.

Mesken için gerekli belgeler sadece son aya ait elektrik faturası ve nüfus cüzdan suretinin ön yüzüdür. Ticarethane abonelikleri için ise; son aya ait elektrik faturası, imza sirküleri/ beyannamesi, vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ve faaliyet belgesi gibi şirket evrakları gereklidir.

Sözleşme imzalandıktan sonra Zorlu Elektrik, müşteriyle yapılan anlaşmayı EPİAŞ(Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.)’a bildirilir. EPİAŞ onayından sonra müşteriye indirimli elektrik tedariğine başlanır. Sözleşme imzaladıktan sonraki süreçte müşterinin herhangi bir şey yapmasına gerek kalmaz. Zorlu Elektrik müşterisi adına gerekli süreçleri yürütür.

Nasıl bir değişiklik olur?

Tedarikçinizi değiştirdiğinizde sayacınız değişmez ve tesisatınızda herhangi bir değişiklik olmaz. Elektrik tüketiminize yönelik faturalarınız şirketimiz tarafından düzenlenir ve ödemeleriniz yine şirketimize yapılır. Elektrik iletim ve dağıtımı ile sayaçların okunması ise bulunduğunuz bölgedeki dağıtım şirketinin yetki ve sorumluluğundadır. Arıza, bakım ve kesinti konularında dağıtım bölgeniz yetkili konumundadır.

Nasıl tasarruf sağlarım?

Yıllık ortalama en az 1 faturanız ücretsiz olacak şekilde avantaj elde edersiniz.

Nasıl faturamı okuyabilirim?

Örnek fatura görüntüsünü görmek için tıklayınız.

Size Özel Tarifeler

  • Artısı Mil Tarifesi

    Artısı Mil Tarifesini seçerek, elektriğini Zorlu Elektrik'ten alan Miles&Smiles üyeleri şimdi binlerce mil kazanıyor. Siz de hemen elektriğinizi Zorlu Elektrik’ten almaya başlayın, fırsatı kaçırmayın.

    HEMEN İNCELE
  • Son Kaynak Tedarik Tarifesi

    Deneyim ve uzmanlığımız, maliyetlerinizi azaltmanız için hizmetinizde...

    HEMEN İNCELE